Přes prázdniny vnoučata tráví u babiček a dědů nejvíce času. Jak však dítko zabavit, abychom nekazili rodičovskou výchovu? Zřejmě to nebude kupováním sladkostí ani jiných hraček, zaměřit byste se měli zejména na pohyb a hru.

Malé děti mají tendenci převráceného režimu. Nejraději by spaly přes den a v noci byly vzhůru. Nepodporujte je v tom, jelikož i týden u vás, může způsobit nejednu bezesnou noc nešťastné mamince. Vy to pár dní vydržíte, ale kdo bude dítě ukládat do postýlky další dny? Maminka nebo tatínek a budou přemýšlet, proč dítě najednou nespí. Takže raději žádné ponocování a děti dostatečně unavte přes den. Jak je tedy aktivizovat? Nesmí se nudit, pak polehávají a snadno usnou.

Pohádky, loutkové divadlo, promítačka, společné pečení

I když se čtení pohádek zdá uspávající, když necháte číst vnučku nebo vnoučka, určitě neusne. Nemusíte jen číst, ale příběhy si i vyprávět. Děti milují zážitky z vašeho dětství. Deštivé odpoledne tak uteče jako voda. Možná máte na půdě starou promítačku nebo loutkové divadélko – to děti také zbožňují. Když ne, najděte program v místním kině nebo divadle, společně se nasmějete a pak můžete zajít na zmrzlinu nebo na večeři do restaurace. Dobrým nápadem je i něco upéct, ať se má maminka s tatínkem, na co těšit. Dítě příjemně navnadíte a zapomene tak na stýskání. Starší děti s vámi mohou hrát karty, chce to jen zapojit fantazii. Když postavíte na zahradě stan a přespíte tu ve spacáku, děti budou mít o zábavu postaráno celý den. Kdo nemá zahrádku, může postavit bunkr doma.

Jízda vláčkem

Většina dětiček jezdí s rodiči pouze autem. Jízda vlakem je pro ně zážitkem. Naplánujte si výlet do nedaleké vesničky nebo někam k vodě. Uvidíte, že dítě usne až večer. Vzrušení jim totiž nedovolí přimhouřit ani očko, aby jim náhodou něco neuteklo.

Odpoledne ve sportovním duchu

Olympiádu zná každý. Upravte si disciplíny, pozvěte děti od sousedů a připravte jim sportovní odpoledne. Vytvořte medaile jako odměny a další ceny.

Tipy pro nejmenší

Dítko v kočárku miluje krmení kachen, houpání na houpačce nebo stavění báboviček z písku. Házení s míčem, stavění hradu z kostek a spoustu aktivit vymyslíte už i sami.