Během trvání koronavirové pandemie došlo k uvolnění podmínek pro žadatele o takzvanou zelenou dotaci z programu Nová zelená úsporám. Program podporující především jedince, kteří investují do úsporných opatření a úsporných zdrojů, aby snížili výrobu elektrické energie, patří k velmi populárním programům, který trvá už od roku 2014. A kupodivu zájem o dotace stále trvá, ne-li víc – zájem o zelené dotace roste. To ostatně potvrdilo i letošní meziroční srovnávání, které poukázalo na fakt, že během letošního prvního čtvrtletí stoupnul počet žádostí o třetinu v porovnání s rokem minulým. Jestli na to má vliv koronavirová pandemie nebo uvolnění podmínek či jestli lidé chtějí jen dlouhodobě ušetřit za energie na svém rodinném domě, to je nyní otázkou.

Dotace se vztahuje na řadu úsporných opatření

Během koronavirové pandemie došlo k uvolnění podmínek pro žadatele o dotaci. Například došlo k prodloužení veškerých lhůt na dodání podkladů, což řadě lidem výrazně pomohlo. Navíc si během doby strávené doma mohli lidé zjistit, na co všechno se dotace vztahují. A jistě byli až překvapení tím, na co všechno jim může být přispěno.

Aktuálně lze dostat finanční příspěvek na fotovoltaickou elektrárnu, také na tepelné čerpadlo nebo na rekuperaci. Dotace se vztahuje i na stavbu nízkoenergetických domů, taktéž na zateplení rodinného domku či výměnu oken a střechy.

Bude program pokračovat i v dalších letech?

Dotační program Nová zelená úsporám nabízí dotace do konce roku 2021. A jelikož zájem o dotace stále přetrvává, nabízí se otázka, jestli bude program pokračovat i v dalších letech. To je však nyní otázkou, i když je pravdou, že ministerstvo životního prostředí předloží návrh na pokračování programu. Další vlnu však chce zaměřit ještě více na obnovitelné zdroje energie.