Vážené čtenářstvo. Nezačnu sice optimisticky, ale nevěšte se hned po prvních řádcích, dále už bude trochu lépe.

Musím prostě začít konstatováním, že tam musíme všichni. Že všichni jednou seschneme, padneme a uhnijeme. Tolik tedy „optimistický“ úvod.

Ovšem než se tak zákonitě stane, čeká nás ještě vesměs řada nebo alespoň řádka let, jež je třeba strávit na tomto světě. A toto trávení si nejeden z našinců všemožně zkouší zpříjemnit chemickým maskováním toho, jak čas kvapí. Tedy líčením.

Což je ovšem převážně doménou našich drahých poloviček něžného pohlaví. Protože chlapi se tak nějak snáze přenášejí přes fakt, že jim léta nestojí (míněno ve smyslu, že jim léta nestojí a ne že jim – fuj! – léta nestojí) a pokud už se mají něčím namazat, pak je to nejspíše jen nějaký ten šnaps, v ideálním případě nedenaturák.

Zato naše dámy fantazií nejednou přímo překypují a dovedou objevovat chemické postupy hodné Nobelovy ceny, a to i tehdy, mívaly-li ve škole z předmětu chemie hodnocení vesměs nevalné či dokonce ani za nevalné označitelné.

Naše nejmenší robátka rodu ženského si s líčením zpravidla moc hlavu nedělají. Vezmou to, co je po ruce, napatlají to na sebe a zpravidla totéž zase odstraní ve chvíli, kdy maminka upadá do mdlob a tatínek v záchvatech smíchu doufá, že když už neudržel na uzdě smích, udrží alespoň svěrače.

S postupujícím věkem se dostáváme do stádia děvčat ne nepodobných těm provinivším se dívčí válkou. Pouze jde spíše než o válku o hon, kde se tato mají v úmyslu stát objektem lovu, aby paradoxně sama někoho ulovila. Trudné to období zejména pro správce rodinné pokladny.

Avšak milosrdný čas plyne a pod barevnou slupkou a ještě barevnější hřívou se nám vyklube mladá paní. Ta, jež je sice již skromnější co do množství na sebe patlaného, ovšem navzdory tomu náročnější cenově. Což hloupý (ani chytrý) chlap nemůže nikdy pochopit. Chlap, který srovnává nesrovnatelnou tubu indulony za pár korun s tím tvarově podobným trpaslíčkem za cenu, jež hvězd se dotýká.

Malují se oční víčka, barví řasy, pudrují líčka, rtěnkují rty a mastí vše, co se zmastit dá. Tu a tam se tvářička v zájmu krásy napumpuje i jedem z injekce, tu a tam se někde něco zaretušuje a děvče či mladá paní se mění v miss. V tu, jíž její manžel nebo milenec, případně i oba, říkají „poklade“, protože tato povrchová úprava bývá k nezaplacení. Nejednou doslova.

Avšak to, že vám vaše protějšky, mé milé dámy, podkuřují, není třeba brát zase až tak vážně. A už vůbec se nemá smysl příliš zkrášlovat pro toho, jehož jste si již okroužkovaly a tím uvázaly doživotně na krk.

Protože chcete-li, pak se každá z vás bude tomu svému líbit i bez přehnané a drahé povrchové úpravy. Nemusíte se totiž ani v tom případě, že se na vás příroda podepsala pěkně krutě, líčit dnem i nocí. Stačí vcelku levné a zaručeně účinné řešení, jež udělá princeznu z každé z vás.

Místo vás stačí namazat vašeho vyvoleného. Je-li namazaný, určitě vám odpustí, že jste hlava nepomazaná. Především proto, že nikdy nikde nenarazí na zapomenuté účtenky s čísly ne nepodobnými údajům od NASA.

Takže buďte hlavně mazané. Stejně vám nakonec neodoláme.