Změny v ročním hlášení za odpady po přijetí zákona o odpadech 541/2020 Sb


V České republice platí pro každého producenta odpadů povinnost podávat roční hlášení o odpadech tehdy, pokud přesáhne určitou hranici. Tato hranice je přesně daná zákonem a přijetím nového zákona o odpadech 541/2020 Sb. došlo k její změně. Víte, k jakým změnám došlo a jak se podmínky pro roční hlášení za odpady 2021 mění? Více se dočtete níže.

Hlavní změny v ročním hlášení za odpady

Nový zákon přinesl 2 zásadní změny, z toho jedna může potěšit celou řadu menších producentů nebezpečného odpadu. Posunul se limit pro podávání ročního hlášení u nebezpečných odpadů a to ze 100 tun na 600 tun. Pokud tedy produkujete pod 600 tun nebezpečného odpadu ročně, už nemusíte roční hlášení za odpad 2022 zpracovávat a posílat ho na ISPOP. Limit u běžných odpadů zůstal beze změny, zde je stále limit 100 tun ročně. Druhá změna se týká termínu zpracování a podání ročního hlášení za odpady do ISPOP. Dříve byl termín 15.2 a nově je termín 28.2. Roční hlášení o odpadech za tento rok tedy můžete poslat do konce února následujícího roku. Nic dalšího se nemění a roční hlášení o produkci a nakládání s odpady se stále stejným způsobem podává elektronicky na internetovém portálu ISPOP. Pokud odpady produkujete a jste v limitu, sice nemusíte podávat roční hlášení o odpadech, ale stále je vaší povinností evidovat, kolik odpadů produkujete. Pokud by k vám přišla kontrola, je pro vás tato evidence dostatečným důkazem, že se vejdete do limitu a hlášení podávat nemusíte.

Roční hlášení nemusíte dělat svépomocí

Ne každý má čas dělat veškerou administrativu, která s podnikáním souvisí a týká se to i ročního hlášení za odpady. Můžete si ho nechat zpracovat a poslat od specializované společnosti, která se problematikou ročního hlášení za odpady i evidencí odpadů zabývá. Stačí vyplnit poptávkový formulář na webu http://www.rocnihlaseni.cz/.